pondelok 19. mája 2014

Vaginálna mykóza - dajte si na ňu pozor!

Čo je vaginálna mykóza?

Tie z vás, ktoré ste sa s ňou nestretli ste tie šťastnejšie, pretože vaginálna mykóza je veľmi nepríjemným ochorením vagíny, ktoré sa najčastejšie prejavuje výtokom z pošvy, svrbením alebo pálením a niekedy sa navyše pridajú aj bolesti v podbrušku alebo pri pohlavnom styku.

Pozrime sa teda spolu na príčiny vzniku vaginálnej mykózy a ako je možné jej predchádzať, prípadne sa jej zbaviť!

Gentle Day denné vložky
Gentle Day nočné vložky
Gentle Day intímky

Rizikové faktory a časté príčiny vzniku mykózy

Najčastejším pôvodcom vaginálnej mykózy u žien je kvasinka Candida Albicans. Tá sa nachádza bežne v tele človeka, problém však spôsobuje jej premnoženie, ku ktorému môže dôjsť v prípade narušenia prirodzeného pH v pošve alebo aj vplyvom oslabenej imunity.

Vo všeobecnosti sa pliesňam a kvasinkám darí v teplom a vlhkom prostredí, preto medzi najčastejšie príčiny vzniku patrí:

 • Nevhodné oblečenie. Jedná sa o tesné spodné prádlo, ktoré nie je priedušné, alebo mokré plavky, ktoré máte na sebe po kúpaní. Práve tie pripravujú ideálne podmienky pre rozmnožovanie kvasiniek, a to vlhko a teplo.   
 • Problém s vaginálnou mykózou môže vzniknúť pri nedostatočnej hygiene, ale takisto aj pri prehnanej hygiene, napríklad používaním parfémovaných vložiek alebo toaletného papiera, ktoré môžu narušiť prirodzené prostredie v pošve.  
 • Dlhodobé užívanie antibiotík, môže spôsobiť nerovnováhu mikroflóry vo vagíne, čo umožňuje premnoženie kvasiniek. 
 • Oslabená imunita a stres. U ľudí s oslabenou imunitou sa zvyšuje riziko vzniku vaginálnej mykózy. Stres takisto oslabuje imunitu a naše telo naň reaguje produkovaním takých látok do krvného riečiska, ktoré môžu spôsobiť rozvoj mykózy. 
 • U osôb, ktoré trpia cukrovkou sa tiež zvyšuje riziko vzniku vaginálnej mykózy, keďže prispieva k rastu a rozmnožovaniu kvasiniek a pliesní. 

Ako je teda možné predchádzať vaginálnym mykózam?

V podstate ide hlavne o to, aby ste kvasinkám a pliesňam neumožnili premnoženie. A keďže aj v tomto prípade platí, že prevencia je jednoduchšia než liečba držte sa nasledovných rád:

 1. Počas menštruácie používajte kvalitné vložky vyrobené z priedušných materiálov, ktoré dokonale absorbujú tekutiny, tieto kritéria perfektne spĺňajú aj aniónové vložky, ktoré navyše vďaka aniónovému pásiku vo vnútri pomáhajú udržiavať prirodzenú úroveň pH v oblasti pošvy.
 2. Ak chodíte často na plaváreň, kúpalisko, do posilňovne alebo navštevujete zariadenia, kde sú spoločné sprchy, buďte opatrné a používajte radšej špeciálne mydlá určené na intímnu hygienu. Po návšteve týchto zariadení použite aniónovú intímku, ktorá vám poslúži pre ideálne zabezpečenie čistoty.
 3. Spodné prádlo si zvoľte vždy radšej voľné a priedušné. Príliš tesné a úzke nohavičky zvyšujú teplotu a vlhkosť v intímnych partiách, a tým podporujú rozmnoženie kvasiniek. Vlhké prádlo prípadne plavky si prezlečte, čo najrýchlejšie a pokožku si vysušte.
 4. Nezabúdajte na pitný režim, ten sa oplatí dodržiavať aj v tomto prípade. Takisto dbajte na zdravú výživu a vylúčte z vášho jedálnička sladkosti.
 5. Ako prevenciu proti vaginálnej mykóze používajte denne aniónové intímky na bežné dni mimo menštruácie. Aniónové intímky majú antibakteriálne vlastnosti, vďaka ktorým pomáhajú zabraňovať vzniku mykotických ochorení. Ak súčasne budete užívať doplnky stravy s probiotickou kultúrou efekt bude ešte lepší. 
 6. Venujte pozornosť osobnej hygiene pred aj po hlavnom styku a vaše intímne partie si opláchnite vodou.

Zhrnutie na záver

Vaginálne mykózy nepatria k život ohrozujúcim chorobám, ale za to nám vedia celkom pekne znepríjemniť každodenný život. Preto nezabúdajte na prevenciu, možno práve aj tým, že budete používať kvalitné hygienické aniónové vložky Gentle Day.

Gentle Day denné vložky
Gentle Day nočné vložky
Gentle Day intímky
Odporučte článok priateľom:

3 komentáre:

 1. Ak môžem poradiť, tiež som mala problémy s mykózou, a anionové vložky môžem odporučiť že mi pomáhajú, rozhodne mi je lepšie. Tiež používam aj jablčný ocot na ráno, a robievam si aj čaje z byliniek ako repik, šalvia alebo aj alchemilka.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Na odstranenie mykozy su uplne skvele. Aj ked cena je troska vyssia, ale oplati sa :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tiez som ich vyskusala a su velmi pohodlne počas liečenia mykozy. Samozrejme len samé mykózu nevyliečia. Ja používam vždy antimykotiká a ako podpornú liečbu enzýmami wobenzym.

  OdpovedaťOdstrániť